Sanktuarium w Sianowie

W przepięknym Sianowie znajduje się Sanktuarium Maryjne ze średniowieczną figurką Marki Boskiej Królowej Kaszub i to właśnie z tej cudownej figurki znane jest Sianowo. Sanktuarium wybudowano właśnie za sprawą świętej figurki, którą ponoć znaleziono w XV wieku w krzaku paproci i przetransportowano do kościoła w Mirachowie, ale dziwnym zrządzeniem losu figurka wróciła do Sianowa i mimo kolejnych prób transportowania jej do Mirachowa zawsze wracała tam, gdzie została znaleziona. W miejscu odnalezienia postanowiono więc wybudować kościół. Dzisiaj figurka znajduje się w wybudowanym dla niej Sanktuarium w Sianowie cechującym się szachulcową konstrukcją i znajduje swoje miejsce na głównym ołtarzu za opuszczanym obrazem Maryi Niepokalanej. W czasie każdego nabożeństwa odbywającego się w świątyni średniowieczna figurka jest odsłaniania i wtedy wedle legend mają miejsce cudowne uzdrowienia. Tłumy turystów ściągają do Sianowa przede wszystkim na tradycyjne odpusty, które odbywają się w pierwszą niedzielę po 16 lipca na Matki Boskiej Szkaplerznej i we wrześniu na Matki Boskiej Siewnej.

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie

Na Kaszubach znajduje się jedyna w swoim rodzaju atrakcja – Kaszubski Park Miniatur z miniaturowymi atrakcjami z całego świata. Park mieści się w miejscowości Strysza Buda i jest nietypową atrakcją przeznaczoną dla całych rodzin. Wszystkie miniatury polskich, europejskich i światowych budowli zostały tam przygotowane w skali 1:25, a największą z miniatur jest ta odwzorowująca wieżę Eiffla. Kaszubski Park Miniatur może się pochwalić też makietą Katedry Notre Dame, świątynią Kukulkana, posągami Moai z Wysp Wielkanocnych oraz Świątynią Abu Simbel.

Przy każdej atrakcji dostępnej w parku znajdują się tabliczki z dokładnymi opisami. Park Miniatur Strysza Buda jest miejscem niezwykłym – na stosunkowo ograniczonym areale znalazło się wiele miniatur najbardziej znanych budowli z całego świata, a wizyta w parku jest doskonałą lekcją historii architektury. Kaszubski Park Miniatur jest czynny od 29 kwietnia do 30 września codziennie od godziny 9.00 do godziny 19.00. Na jego zwiedzenie potrzeba przynajmniej 2-3 godzin, ale jeśli dysponujemy dłuższym czasem, to przy okazji można odwiedzić jeszcze pozostałe atrakcje znajdujące się na terenie obiektu. Park Miniatur Strysza Buda dysponuje też Gabinetem Śmiechu wyposażonym w krzywe zwierciadła, Mini Zoo, Zamkiem Strachu oraz Bajkową Krainą dla dzieci. Jest tam także Park Gigantów oraz Kaszubski Gracik.

Jezioro w Garczu ma bardzo długą linię brzegową dzięki czemu małe dzieci mają dużą przestrzeń do zabawy w wodzie.

 

 

Zamek w Łapalicach

Bajkowy zamek przypominający Hogwart z Harrego Pottera mieszczący się w Łapalicach jest jedną z największych atrakcji tego regionu. Zamek w Łapalicach to dzieło prawdziwego wizjonera, który zapragnął mieć najpiękniejszy i jednocześnie najbardziej nietypowy zamek w Polsce, a może i na świecie, ale niestety zrządzeniem losu nie mógł dokończyć swojej inwestycji. Zamek w Łapalicach stoi niewykończony i pusty, ale wprawia w osłupienie swoim majestatycznym charakterem i śmiałymi rozwiązaniami. Zamek Łapalice to niezwykła atrakcja odwiedzana nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale też przez turystów z Polski i z innych krajów.

Baśniowy zamek w Łapalicach z licznymi wieżami, oknami w niestandardowych kształtach, mnóstwem schodów i setkami pomieszczeń jest skąpany w pięknych okolicznościach przyrody. Zieleń, która go otacza, dodaje temu miejscu tajemniczego charakteru i zdaje się stymulować wyobrażenia o tym, jak ten budynek mógłby wyglądać, gdyby został ukończony. Mimo tego, że zamek Łapalice od lat stoi tak, jak go porzucono, stanowią fantastyczną atrakcję regionu. Zamek w Łapalicach przyciąga pasjonatów architektury i wielbicieli monumentów. W tym obiekcie o powierzchni aż 5000 metrów kwadratowych znajduje się sala balowa, miejsce na basen i ogromny wysoko położony taras. Niedokończony zamek w Łapalicach skrywa tajemnicę – wielu ludzi zastanawia się, jakie miało być prawdziwe przeznaczenie tego obiektu i co zrodziło się w głowie inwestora, który zapragnął wydać fortunę na taką budowlę. Zamek Łapalice pewnie nigdy nie doczeka się ukończenia, ale właśnie w tym tkwi jego urok.

Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie

Kamień diabelski Nowa Huta

Legenda głosi, że głaz pozostawił tu diabeł.

Muzeum Kartuzy – Kaszubskie

Kolegiata Kartuzy

Bunkier Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski

Muzeum Volkswagena w Pępowie

Organizator wyprawy kajakiem po rzece Raduni

Dom do góry nogami

W Szymbarku znajduje się nietypowa atrakcja – dom do góry nogami, w którym nic nie jest tak, jak powinno być w tradycyjnym domu. Dom wybudowany w miejscowości Szymbark zlokalizowany przy ulicy Szymbarskich Zakładników 12 stoi na dachu, a dodatkowo lekko po skosie. Dom znajduje się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Budowla wygląda tak, jakby jakaś ogromna siła nagle wyrwała spod niej ziemię i przewróciła na drugą stronę, ale bez niszczenia konstrukcji. Dom do góry nogami Szymbark jest jedną z większych atrakcji tego regionu i słyszał o nim chyba każdy.

Do domu wchodzi się przez szczytowe okno, a podczas spaceru zwiedzający chodzą po suficie. Niezwykłe jest nie tylko położenie domu, ale też jego wnętrze. Dom do góry nogami został urządzony w klimacie PRL-u, więc odwiedzając go, mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w inne czasy i taki był właśnie zamiar twórców. PRL był okresem, kiedy wszystko było „na odwrót” i to właśnie ma symbolizować dom do góry nogami Szymbark. Ta atrakcja jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, ale w zależności od terminu różne są godziny zwiedzania. Mogłoby się wydawać, że domek to tylko taka ciekawa atrakcja turystyczna, ale w rzeczywistości ma on ukryte znaczenie. Szymbarska budowla ma znaczenie symboliczne – jest symbolem obalenia komunizmu i nadejścia nowych czasów. Budynek przepięknie prezentuje się o każdej porze roku – wiosną i latem jest otoczony zielenią, która pięknie kontrastuje z jego drewnianą konstrukcją, natomiast zimą zalegający na nim śnieg i ośnieżone drzewa w tle robią piorunujące wrażenie.

Piąty dzień zwiedzanie Chmielna i Pracowni ceramiki kaszubskiej

Szósty dzień wypad za Wejherowo

Siódmy dzień warto wybrać się do ZOO

Wieża widokowa „Kaszubskie Oko”/ Gniewino

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

Kamienne Kręgi – Węsiory

Wieża widokowa Wieżyca

Ławka Asesora – Kartuzy

Świat Labiryntów Bliziny

Gołubieński Ogród Botaniczny

Strusia Farma Kniewo

Muzeum Kolejnictwa – Kościerzyna